Konferencje Instytutu
  • English (UK)
  • pl-PL

Miejsce: Warszawskie Centrum Targowe EXPO XXI w Warszawie, ul. Prądzyńskiego 12/14

Patronat instytucjonalny:

  
Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki - Waldemar PawlakMinister Środowiska - Maciej Nowicki

  
 Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik Prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz - Waltz

  
Ambasador Austrii - Alfred LängleAmbasador Danii - Hans Michael Kofoed-Hansen
  
Ambasador Szwecji - Dag HarteliusAmbasador Republiki Federalnej Niemiec - Michael H. Gerdts

Partnerzy konferencji:

  

Produkcja i energetyczne wykorzystanie biogazu rolniczego jest obecnie jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania energii odnawialnej, która jak dotąd nie znajduje jeszcze powszechnego zastosowania w Polsce. Technologia ta jest natomiast rozpowszechniona i od wielu lat stosowana w krajach takich jak Dania, Austria, Niemcy i Szwecja. Z doświadczeń tych państw chce korzystać również Polska. Do roku 2020, według szacunku opracowania „Innowacyjna energetyka - rolnictwo energetyczne” , potwierdzonego w Polityce Energetycznej Polski PEP 2030, w Polsce ma powstać 2500 biogazowni rolniczych, natomiast do tej pory uruchomiono jedynie 4 obiekty w województwie zachodnio-pomorskim zrealizowane przez firmę Poldanor S.A.

Seminarium „Produkcja i wykorzystanie biogazu rolniczego. Przegląd krajowych prac i możliwości wykorzystania doświadczeń europejskich w Polsce”, na które zapraszamy będzie okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych oraz kierunków rozwoju branży biogazowej, wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych firm i instytucji zainteresowanych pozyskiwaniem biogazu i promocją odnawialnych źródeł energii oraz do przedstawienia możliwości finansowania biogazowi, która powinna zainteresować nowych inwestorów.

Z uwagi na wysoki potencjał pozyskiwania tego surowca w Polsce, produkcja i wykorzystanie energetyczne biogazu jest również szansą na spełnienie zobowiązań wynikających z rozszerzenia Unii Europejskiej oraz innych umów międzynarodowych, dotyczących osiągnięcia do roku 2010 7,5 % udziału energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii (OŹE) oraz 5,75 % udziału biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw transportowych. Źródłem pozyskiwania biogazu obok składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków mogą być z powodzeniem biogazownie rolnicze, w których biogaz wytwarzany jest z biomasy. Wytworzony w ten sposób biogaz może być stosowany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu - tzw. kogeneracji, jako paliwo silnikowe (CNG) do pojazdów, a także po oczyszczeniu może być wtłaczany do rurociągów gazowych zasilanych gazem ziemnym. Szacuje się, że w przeciągu kolejnych miesięcy powstanie kilkaset nowych biogazowni. Seminarium otworzy pole do dyskusji nt. możliwości wdrożenia takiego scenariusza z technicznego, ekonomicznego punktu widzenia oraz zdefiniuje dalsze potrzeby w zakresie rozwoju krajowego przemysłu, zaplecza technicznego i doradczego, kształcenia zasobów ludzkich czy wdrażania nowych technologii innowacyjnych.

Seminarium stworzy możliwość prezentacji projektów, poświęconych tematyce biogazu, aktualnie realizowanych w Unii Europejskiej i w Polsce oraz najnowszych osiągnięć technologicznych w tej dziedzinie. Na podstawie wyników monitoringu rynku biogazu, uzyskanych w ramach projektu EurObserv’ER zostanie przedstawiony stan obecny rozwoju rynku biogazowego w Unii Europejskiej i w Polsce. Uczestnicy seminarium będą mogli zapoznać się z doświadczeniami i kierunkami rozwoju rynku biogazowego w wiodących krajach w tym obszarze: Austrii, Danii, Niemczech, i Szwecji . Innowacyjne rozwiązania technologiczne w biogazowniach zostaną przedstawione na przykładzie projektu EU Agrobiogaz. Wyniki innego projektu UE Madegascar posłużą do zaprezentowania możliwości i perspektyw zastosowania biogazu w transporcie dla Mazowsza i Warszawy. Do potencjalnych inwestorów skierowane będą prezentacje o możliwości finansowania biogazowni rolniczych w Polsce oraz o przygotowaniu wniosków o dofinansowanie budowy biogazowi.

Seminarium w mediach:

Pliki do pobrania:

Prezentacje z Seminarium:

Patronat medialny:

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.



NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł

Cookies